Nowe zasady ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego ,
nowe świadczenie- specjalny zasiłek opiekuńczy
W dniu 31 grudnia 2012 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.,poz. 1548).
Ustawa obowiązuje od dnia 1 stycznia 2013 r.
Uchwalona ustawa wprowadza zmiany w zakresie zasad ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oraz wprowadza nowe świadczenie opiekuńcze – specjalny zasiłek opiekuńczy.
Świadczenie pielęgnacyjne wraz z dodatkiem wynosić będzie 620 zł, i prawo do tego świadczenia pozostanie niezależne od dochodu. Będzie przyznawane pod warunkiem, że do niepełnosprawności dziecka doszło przed 18 rokiem życia, lub w trakcie trwania edukacji do 25 roku życia.
Nowe świadczenie- specjalny zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 520 zł przysługiwać będzie na opiekę nad niesamodzielną osobą dorosłą. Może on przysługiwać każdemu, na kim ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli zrezygnuje z zatrudnienia. Specjalny zasiłek pielęgnacyjny uzależniony będzie od dochodu, który nie może przekroczyć 623 złotych na osobę.
Ponadto, ustawa określa też przesłanki, które ograniczają prawo do pobierania świadczeń, jak np: podleganie obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu lub w przypadku zbiegu uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Opiekunowie, którzy dotąd otrzymywali kwoty 520 złotych na swoich podopiecznych, a nie spełniają nowych kryteriów - zachowają prawo do świadczeń jeszcze przez pół roku.
|