UCHWAŁA NR 305/XL/14
RADY MIEJSKIEJ W ŻUROMINIE
z dnia 31 marca 2014r.
w sprawie Miejsko – Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy i Miasta Żuromin na 2014 rok.
Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 1356 z późn. zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 594 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:
§ 1. MIEJSKO – GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH DLA GMINY I MIASTA ŻUROMIN NA 2014 ROK
1. Wstęp
Zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracja społeczna osób uzależnionych od alkoholu należy do zadań własnych gminy. Zadania te realizowane są w postaci Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych uchwalanego corocznie przez Radę Miejską.
Miejsko-Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2014 określa zakres i formę realizacji zadań wynikających z w/w ustawy. Jego nadrzędnym celem jest tworzenie spójnego systemu działań profilaktycznych i naprawczych zmierzających do zapobiegania powstawaniu nowych problemów oraz zmniejszenie rozmiarów problemów, które aktualnie występują. Powyższy program jest kontynuacją programów z lat ubiegłych. Jest on ściśle związany z Programem Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy i Miasta Żuromin na 2014 rok.
Działania podejmowane w ramach niniejszego programu mają na celu zmniejszenie różnorodnych problemów powodowanych przez alkohol w całej społeczności lokalnej a nie tylko w grupie podwyższonego ryzyka.
Przy opracowywaniu Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2014 rok uwzględnione zostały wskazówki wynikające z Narodowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2011-2015 oraz rekomendacji do realizowania i finansowania gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w 2014 roku Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
2. Realizatorzy programu
1. Wydział Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Spraw Socjalnych Urzędu Gminy i Miasta Żuromin.
2. Ośrodek Pomocy Rodzinie i Uzależnień:
a. Punkt Konsultacyjno – Informacyjny dla osób uzależnionych i ich rodzin oraz dla ofiar i sprawców przemocy w rodzinie;
b. Świetlica Socjoterapeutyczna „Słoneczko” w Żurominie;
c. Grupa Wsparcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych.
3. Miejsko – Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żurominie.
Instytucje współpracujące z realizatorami programu.
- Komenda Powiatowa Policji w Żurominie.
- Straż Miejska w Żurominie.
- Kościół Katolicki i inne kościoły oraz związki wyznaniowe z terenu Gminy i Miasta Żuromin.
4. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Żurominie.
- Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żurominie.
- Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie.
- Żuromińskie Centrum Kultury.
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie.
- Stacja Opieki CARITAS w Żurominie.
- Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żurominie.
- Sąd Rejonowy w Mławie III Wydział Rodzinny i Nieletnich.
13. Miejski Zespół Interdyscyplinarny w Żurominie.
14. Dyrektorzy szkół oraz realizatorzy programów profilaktycznych wśród dzieci i młodzieży oraz rodziców na terenie placówek oświatowych w mieście i gminie.
- Instytucje państwowe i inne organizacje zajmujące się przeciwdziałaniem alkoholizmowi i przemocą w rodzinie.
3. Cele Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy i Miasta Żuromin na rok 2014
1. Cel główny:
1) Ograniczenie rozmiarów szkód związanych z nadużywaniem alkoholu oraz działania zapobiegawcze i prewencyjne w celu zmniejszania skutków negatywnych zjawisk społecznych.
2. Cele szczegółowe:
Cel 1: Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i osób zagrożonych uzależnieniem od alkoholu i ich rodzin.
Zadania:
1. Finansowanie działalności Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego dla osób uzależnionych i współuzależnionych, ofiar i sprawców przemocy w rodzinie oraz potrzebujących wsparcia w sprawach wychowawczych.
2. Finansowanie zajęć prowadzonych przez terapeutę w Grupie Wsparcia dla osób uzależnionych od alkoholu i współuzależnionych.
3. Wspieranie środowisk wzajemnej pomocy typu AA, Al-Anon.
4. Współpraca z placówkami lecznictwa odwykowego na terenie całego kraju.
5. Obsługa telefonu informacyjnego dla osób uzależnionych i współuzależnionych oraz ofiar i sprawców przemocy w rodzinie.
6. Kierowanie osób uzależnionych na badania przez biegłych ds. uzależnień oraz pokrywanie kosztów tych badań.
7. Organizowanie i finansowanie szkoleń dla osób pracujących z osobami uzależnionymi, dziećmi z rodzin, w których występują problemy alkoholowe i przemoc domowa.
Cel 2: Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.
Zadania:
- Działalność Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żurominie:
1) przyjmowanie zgłoszeń w przypadku wystąpienia problemu nadużywania alkoholu powodującego rozkład życia rodzinnego, demoralizację nieletnich, zakłócanie spokoju i porządku publicznego;
2) prowadzenie rozmów motywująco-interwencyjnych z osobami, co do których wpłynęło zgłoszenie;
3) kierowanie na badanie przez biegłych, w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego osób nie wyrażających woli poddania się dobrowolnie leczeniu odwykowemu, a wobec których wstępne czynności uzasadniają kontynuowanie leczenia;
4) przygotowywanie dokumentacji związanej z postępowaniem sądowym;
5) składanie wniosków o wszczęcie postępowania do nałożenia obowiązku leczenia odwykowego do Sądu Rejonowego w Mławie.
- Pomoc psychologiczna i poradnictwo prawne dla osób współuzależnonych, ofiar przemocy w rodzinie we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie i Poradnią Zdrowia Psychicznego w Żurominie.
- Współpraca z instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi w zakresie pomocy dzieciom z rodzin, w których występują problemy alkoholowe i przemoc domowa.
- Współpraca z Kościołem Katolickim i innymi kościołami oraz związkami wyznaniowymi w zakresie promowania postaw trzeźwościowych.
- Dofinansowywanie świetlic środowiskowych i szkolnych, tj. doposażenie ich w sprzęt i materiały edukacyjne niezbędne do prowadzenia zajęć.
- Finansowanie działalności Świetlicy Socjoterapeutycznej „Słoneczko” w Żurominie.
- Doskonalenie metod interwencji w sytuacji przemocy w rodzinie w ramach procedury „Niebieskiej Karty”.
- Współpraca z Miejskim Zespołem Interdyscyplinarnym w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
- Organizowanie i finansowanie zajęć i warsztatów dla rodziców dzieci uczęszczających do szkół i świetlic na terenie Gminy i Miasta Żuromin, mających na celu podnoszenie kompetencji wychowawczych.
- Działalności Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego dla osób uzależnionych i współuzależnionych, ofiar i sprawców przemocy w rodzinie oraz potrzebujących wsparcia w sprawach wychowawczych.
- Działalność Grupy Wsparcia dla osób uzależnionych od alkoholu i współuzależnionych.
- Działalność środowisk wzajemnej pomocy typu AA, Al-Anon.
- Obsługa telefonu informacyjnego dla osób uzależnionych i współuzależnionych oraz ofiar i sprawców przemocy w rodzinie.
- Opracowywanie i wydawanie lub zakup oraz dystrybucja wśród różnych adresatów materiałów edukacyjnych, tj. książek, broszur, plakatów, ulotek z zakresu promocji zdrowia, profilaktyki alkoholowej i przemocy w rodzinie.
- Tworzenie sieci informacyjnej z danymi o ofercie pomocy w zakresie problemów alkoholowych i przemocy w rodzinie na terenie kraju.
- Wspieranie finansowe oraz organizowanie lokalnych imprez profilaktycznych.
- Organizowanie lokalnych narad, seminariów i konferencji w zakresie problematyki uzależnień, możliwości leczenia i terapii uzależnionych, wdrażania systemu pomocy dziecku i rodzinie z problemem alkoholowym.
Cel 3: Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych a także działań na rzecz dożywania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo – wychowawczych i socjoterapeutycznych.
Zadania:
1. Finansowanie dożywiania dzieci i młodzieży z rodzin, w których występuje problemem alkoholowy oraz dzieci z niepełnosprawnością intelektualną będących pod opieką świetlic opiekuńczo – wychowawczych, środowiskowych i socjoterapeutycznych.
2. Wspieranie finansowe oraz organizowanie lokalnych imprez profilaktycznych oraz okolicznościowych dla dzieci i młodzieży.
3. Organizowanie i finansowanie wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci z rodzin patologicznych, zagrożonych patologią oraz dzieci i młodzieży zagrożonej uzależnieniami.
4. Zakup pomocy dydaktycznych wzbogacających warsztat pracy.
5. Organizowanie konkursów, spektakli i koncertów dla dzieci i młodzieży z wyraźnym odniesieniem profilaktycznym.
6. Wdrażanie w szkołach nowoczesnych programów profilaktycznych dotyczących używania substancji psychoaktywnych.
7. Uczenie dorosłych wczesnego rozpoznawania sygnałów wskazujących na „picie szkodliwe”.
8. Wspieranie sołeckich programów i przedsięwzięć profilaktycznych promujących trzeźwy sposób spędzania wolnego czasu.
9. Podejmowanie działań edukacyjnych skierowanych do sprzedawców napojów alkoholowych, działań kontrolnych i interwencyjnych mających na celu ograniczenie dostępności napojów alkoholowych.
10. Organizowanie lokalnych kampanii, włączanie się w regionalne i ogólnopolskie kampanie oraz inne kompleksowe działania informacyjno-edukacyjne związane z przeciwdziałaniem nietrzeźwości na drogach.
11. Udział w lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich kampaniach edukacyjno – profilaktycznych.
12. Wsparcie finansowe szkolnych programów profilaktycznych realizowanych na terenie szkół i innych placówek oświatowo – wychowawczych ze szczególnym uwzględnieniem pozalekcyjnych zajęć sportowych (np. wyjazdy na basen) oraz zajęć w zakresie zaspakajania potrzeb kulturalnych.
13. Dofinansowanie szkoleń i kursów specjalistycznych w zakresie pracy z dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych oraz w zakresie prowadzenia zajęć socjoterapeutycznych dla pedagogów, psychologów, nauczycieli, wychowawców świetlic.
14. Finansowanie programów profilaktycznych oraz szkoleń dla rodziców mających na celu uświadomienie rodzicom jak zapobiegać zjawiskom patologicznym.
15. Wspieranie szkolnych klubów sportowych, np. w zakupie sprzętu do zajęć.
16. Współpraca z mediami w zakresie przekazywania nowoczesnej i profesjonalnej wiedzy na temat profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, działań podejmowanych w gminie.
Cel 4: Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych.
Zadania:
- Udostępnianie lokalu, zwolnienie z opłat eksploatacyjnych dla grup samopomocowych Anonimowych Alkoholików i Al-Anon.
- Wspomaganie instytucji, stowarzyszeń i innych organizacji realizujących zadania związane z profilaktyką uzależnień, np. przekazywanie materiałów edukacyjnych, organizowanie szkoleń, wspólna realizacja wybranych projektów.
- Współpraca z grupami samopomocowymi AA i Al-Anon .
- Współpraca z Żuromińskim Centrum Kultury w zakresie organizacji i finansowania koncertów, spektakli, programów z wyraźnym odniesieniem profilaktycznym.
- Wspieranie szkół w realizacji zajęć, programów o charakterze profilaktycznym będących właściwym zagospodarowaniem czasu wolnego dzieci i młodzieży.
- Doposażenie placówek lecznictwa odwykowego w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sprzęty.
- Współfinansowanie uroczystości organizowanych przez grupy wsparcia i grupy samopomocowe z terenu Gminy i Miasta Żuromin.
- Współfinansowanie wyjazdów członków grup wsparcia i grup samopomocowych na dni skupienia oraz spotkania trzeźwościowe.
Cel 5: Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów art. 131 i art. 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.
Zadania:
- Kierowanie wniosków do policji o wszczęcie postępowania dowodowego odnośnie nieprzestrzegania przepisów art. 131 i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
- Występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.
4. Zasady wynagradzania członków Miejsko – Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żurominie
- Za udział i prowadzenie posiedzeń komisji dla przewodniczącej, ustala się wynagrodzenie miesięczne, w wysokości 20% minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w 2014 roku.
- Za udział w posiedzeniach komisji dla członków ustala się wynagrodzenie miesięczne, w wysokości 15% minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w 2014 roku.
- Podstawą wypłaty jest wzięcie udziału w co najmniej jednym posiedzeniu komisji w miesiącu, udział w rozprawie sądowej lub kontroli punktów sprzedaży alkoholu.
- Za udział w rozprawie sądowej w Mławie członkowi Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żurominie przysługuje zryczałtowany zwrot kosztów dojazdu w wysokości 50 zł lub zawiezienie pojazdem służbowym. Dokumentem potwierdzającym udział jest delegacja wystawiona przez Urząd Gminy i Miasta w Żurominie i potwierdzona przez sekretariat sądu.
5. Finansowanie Miejsko – Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy i Miasta Żuromin na 2014 rok
Zadania niniejszego programu będą finansowane ze środków pochodzących z opłat za wydane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oraz innych środków budżetowych przeznaczonych na ten cel.
§2. Traci moc Uchwała Nr 213/XXVIII/13 Rady Miejskiej w Żurominie z dnia 30 stycznia 2013 roku w sprawie Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy i Miasta Żuromin na 2013rok.
§3.Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy i Miasta Żuromin.
§4.Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
|