Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żurominie
w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Priorytet VII Poddziałanie 7.1.1 - "Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej" zrealizował w 2008 roku projekt systemowy:
"Najtrudniejszy pierwszy krok"
współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt miał na celu aktywizację bezrobotnych kobiet, poszukujących pracy lub nie pozostających w zatrudnieniu, będących w wieku aktywności zawodowej i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. Ośrodek Pomocy Społecznej adresował swój projekt w szczególności do kobiet długotrwale bezrobotnych (powyżej 12 miesięcy) , nieaktywnych zawodowo z uwagi na brak, niskie lub zdezaktualizowane umiejętności zawodowe.
W ramach projektu indywidualnymi kontraktami socjalnymi objęte zostały 22 kobiety w wieku 23-45 lat, które były gotowe na dokonywanie zmian, chętne do współpracy oraz spełniające wymogi dotyczące grup docelowych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zgodnie z wytycznymi związanymi z realizacją projektów systemowych.
Realizacja projektu rozpoczęła się 1 sierpnia 2008 roku i trwała do 31 grudnia 2008 roku. Osobą uprawnioną do podejmowania decyzji wiążących w imieniu projektodawcy był Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Żurominie – Pan Andrzej Wiśniewski.
W ramach projektu podjęte zostały następujące działania:
- Aktywna integracja - integracja zawodowa realizowana była poprzez umożliwienie skorzystania z usług doradcy zawodowego przez wszystkich uczestników projektu.
- Aktywizacja edukacyjna realizowana była poprzez zorganizowanie kursów i szkoleń zawodowych mających na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych, nabycie nowych umiejętności bądź uzyskanie zawodu.
- Aktywizacja społeczna realizowana była poprzez umożliwienie uczestnictwa w treningach umiejętności psychospołecznych i wiary we własne siły prowadzonych przez psychologa dla wszystkich uczestników projektu.
Tematy szkoleń:
-
„Fryzjer z elementami wizażu” - 9 kobiet
-
"Nowoczesny sprzedawca z obsługą komputera, kasy fiskalnej oraz umiejętnością fakturowania" - 13 kobiet
Uczestniczki projektu nabyły nowe umiejętności psychospołeczne oraz podniosły swoje kwalifikacje zawodowe. Realizacja projektu systemowego była nową formą pracy z klientami pomocy społecznej, której podjął się nasz Ośrodek.
Efektem naszych wspólnych wysiłków będzie poprawa sytuacji uczestników projektu i ich rodzin.
|