Dom Ludowy w Olszewie
Budynek przy ul.Żuromińskiej w Olszewie miał w swojej historii wiele funkcji. Został oddany do użytku na początku lat sześćdziesiątych. Do połowy lat siedemdziesiątych służył jako ośmioklasowa Szkoła Podstawowa młodym mieszkańcom Olszewa. Następnie na skutek reformowania oświaty i utworzenia dużych szkół gminnych pozostał "bezpański".
Kolejnym użytkownikiem parteru budynku był Urząd Pocztowy. Po 1990 roku formalną opiekę nad nim przejęła Ochotnicza Straż Pożarna w Olszewie. W 1993 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Żurominie powstał pomysł i projekt połączenia części sal na parterze i utworzono w ten sposób salę konferencyjno-taneczną do zabaw wiejskich i spotkań. Dawne klasy z I piętra miały służyć jako mieszkania socjalne. Jednak ten etap nigdy nie doszedł do skutku, głównie z powodu potrzeby dużych nakładów (budowa przyłączy sanitarnych, centralnego ogrzewania, wymiana dachu, budowa nowych ścian i sufitów - stare były z trzciny i gipsu). Prace modernizacyjne na parterze wykonał Zakład Usług Remontowych i Konserwacyjnych przy UGiM w Żurominie.
W bieżącym roku opracowano projekt zmiany konstrukcji budynku i dwuspadowego dachu z blachodachówki. Po 10 latach prace remontowe prowadzi powtórnie ZURiK. Koszt remontu 33.000 zł.
|