Wstrzymano podpisywanie nowych umów z dostawcami śmieci spoza terenu Gminy i Miasta Żuromin
29 listopada 2005 roku radni Rady Miejskiej w Żurominie odwiedzili składowisko odpadów komunalnych w Brudnicach. Wizytę na skladowisku spowodowało zaniepokojenie tempem zapełniania niecki wysypiska.
Radni zapoznali się z inwestycjami prowadzonymi na składowisku: montaż wagi, budowa budynku administracyjnego, budowa brodzika do mycia kół pojazdów opuszczających składowisko, budowa instalacji odgazowującej złoże, zakup spycharki gąsiennicowej, montaż dodatkowego piezometru do badania wód gruntowych. Na te cele w 2005 roku wydatkowano łącznie 190.469,66zł.
Rada na jednej z wcześniejszych sesji rozpatrywała możliwość zaciągnięcia kredytu na budowę budynku sortowni i zakup linii techologicznej do segregacji odpadów, jednak po dyskusji nie wyraziła na to zgody i przełożyła tę inwestycję na lata 2006-2007. Łączny koszt takiej inwestycji na przełomie 2004- 2005 wynosił 1 mln 260 tyś. zł.
Podobny "kłopot" z odpadami mają pozostałe gminy Powiatu Żuromińskiego. Niektóre np.Lubowidz i Bieżuń w dużym stopniu korzystają z usług Żuromińskich Zakładów Komunalnych sp. z o.o. Gmina Kuczbork ma własne wysypisko pod Olszewkiem.
Starosta Powiatu Żuromińskiego wyszedł z inicjatywą utrzymania i użytkowania wysypiska w Brudnicach przez wszystkie gminy z terenu powiatu. Na jednym ze spotkań Burmistrz Żuromina podał szacunkową kwotę związaną z dalszą modernizacją składowiska, "przypadającą" na każdą z gmin. W chwili obecnej trwają rozmowy nad formą porozumienia między gminami lub związkiem międzygminnym.
W końcu stycznia 2006 roku Burmistrz Żuromina po sugestiach Rady wystąpił z pismem do Zarządu ŻZK o wstrzymanie podpisywania nowych umów z dostawcami śmieci spoza Gminy Żuromin.
Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej na skałdowisko odpadów w Brudnicach mogą być dostarczane odpady komunalne z terenu Miasta i Gminy Żuromin. Z terenu gmin w Powiecie Żuromińskim odpady mogą dostarczać jedynie Żuromińskie Zakłady Komunalne.
W IV kwartale uiegłego roku Zarząd ŻZK wprowadził program pilotażowy segregacji odpadów na poziomie gospodarstw domowych, rozdając nieodpłatnie różnokolorowe worki. I etap objął osiedle Lubowidzka (za Zespołem Szkół Nr 1). II etap zostanie wdrożony na osiedlu Targowa do końca kwietnia 2006 roku.
|