Dyrektor Marzena Fink-Stelmasiak
Dr Piotr Koźmiński tel.512 556 512
Centrum Dializ Fresenius e-mail: marzena@perpetuummedia.pl
ul. Anny Dobrskiej 1 (na terenie szpitala)
06-500 Mława tel. 23 654 69 90
Rusza kampania społeczna NEFROTEST w powiatach mławskim, żuromińskim, nidzickim. 400 osób zbada za darmo nerki.
Osoby, które ukończyły 50 lat i mieszkają w powiatach mławskim, żuromińskim, nidzickim oraz gminie Iłowo w powiecie Działdowo, będą miały okazję za darmo zbadać swoją krew pod kątem chorób nerek. W niedzielę, 15 czerwca 2014 roku odbędzie się akcja NEFROTEST w Mławie. To część ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius w Mławie. Na terenie całego kraju akcję wspierają pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP oraz prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Na szczeblu regionalnym badania swoim patronatem objęli: Jacek Kozłowski – Wojewoda Mazowiecki, Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Piotr Libera – Biskup Płocki, Włodzimierz Wojnarowski - Starosta Mławski, Janusz Welenc – Starosta Żuromiński, Grzegorz Napiwodzki – Starosta Nidzicki, Sławomir Kowalewski – Burmistrz miasta Mława, Zbigniew Cezary Nosek – Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin, Dariusz Szypulski – Burmistrz Nidzicy, Jan Zygmunt Przyborski – Wójt Gminy Iłowo, Jacek Białobłocki – Dyrektor Szpitala w Mławie, Anna Osłowska – Dyrektor Szpitala w Nidzicy oraz prof. Magdalena Durlik – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.
Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Fresenius Medical Care chcą zwrócić uwagę na profilaktykę chorób nerek. Szacunkowo, w Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.
„O nerkach, mówi się często jako o cichym zabójcy. Choroby tych narządów mogą rozwijać się nawet 20 lat, a pacjent o tym nie wie. Nic go nie boli, a potem nagle trafia na dializy lub na pilną listę do
przeszczepu nerki. Tymczasem wystarczy proste badanie moczu i krwi, by wykryć przewlekłą chorobę nerek we wczesnym stadium. Pacjent ma wtedy szansę na pełne wyleczenie” - tłumaczy dr Piotr Koźmiński, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Mławie.
Aby przebadać krew podczas NEFROTESTU w Mławie trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji na badania. „Rejestracja pozwoli nam wprowadzić porządek podczas badań. Pacjenci będą przychodzić na konkretną godzinę, by uniknąć niepotrzebnego, długiego oczekiwania w kolejce. Przypominam też, że aby się przebadać, nie trzeba być na czczo” –
mówi Wojciech Dacko, pielęgniarz oddziałowy Centrum Dializ w Mławie. Trzeba także pamiętać, że na badania mogą zapisać się tylko osoby od 50. roku życia z powiatów mławskiego, żuromińskiego, nidzickiego oraz gminy Iłowo-Osada. Wymagany będzie numer PESEL. Rejestracja zostanie przeprowadzona 10 i 11 czerwca br. pod numerami telefonów 797 736 776 lub 797 736 767 w godz. 10:00 – 15:00.
W grupie największego ryzyka zachorowania na niewydolność nerek są osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie, schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą) oraz po 60. roku życia. Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w rodzinie osoby chore na nerki. Właściwie każdy dorosły powinien poddać się raz na rok kontrolnym badaniom nerek.
Mława to już 45. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od początku akcji w 2010 roku, przebadaliśmy ponad 26 tysięcy osób. Prawie zawsze jest dużo więcej chętnych niż dostępnych na badania miejsc. Wszyscy przebadani, których wyniki nie mieściły się w normach zostali skierowani na dalszą diagnostykę.
Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (izba gospodarcza skupiająca operatorów stacji dializ, poradni i oddziałów nefrologicznych w całej Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Mławie.
|